W ubiegłym tygodniu, w naszej Gminie przebywała delegacja z partnerskiego Nin w Chorwacji. Odwiedzili nas: Emil Ćurko - prezydent Nin, Marijana Ramov - kierownik wydziału promocji oraz Jozo Mustać – kierownik wydziału komunalnego. Delegacji towarzyszył Konsul Honorowy Republiki Chorwackiej w Poznaniu - Jerzy Domicz waz z tłumaczką. Gminę Łubowo reprezentowali Andrzej Łozowski - Wójt Gminy Łubowo wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Łubowo, Mirosławem Nowakiem.
Głównym celem wizyty była obecność przedstawicieli Nin na uroczystości otwarcia nowej siedziby Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, która odbyła się w dniu 07.10.2022r. (krótka fotorelacja poniżej - zdjęcia dzięki uprzejmości MPP na Lednicy).
link
Warto bowiem przypomnieć, że partnerska gmina chorwacka ma podobną historię jak gmina Łubowo czy miasto Gniezno.
Na stronie gminy Nin można przeczytać:
To właśnie w tym miejscu rozpoczęła się historia Chorwacji. Ale dzieje miasta sięgają czasów jeszcze wcześniejszych, gdy Dalmacja była częścią Cesarstwa Rzymskiego miasto nosiło nazwę Aenona. Znajdował się tutaj amfiteatr, akwedukt, forum i świątynia największa w całej Dalmacji, całość chroniły mury obronne. Jednak nie oparło się najazdowi plemion słowiańskich i przeszło w ręce Chorwatów. Ci uczynili z niego swoje centrum administracyjne i polityczne. Tu odbywały się koronacje królów chorwackich. Po przyjęciu chrześcijaństwa z rąk misjonarzy przysłanych przez Karola Wielkiego Nin stało się siedzibą biskupstwa.
Około roku osiemsetnego wybudowano katedrę – przez lata była najważniejszą świątynią w kraju. Ta niewielka, ale proporcjonalna budowla zachowała się niezmieniona do czasów współczesnych. Postawiona na obwodzie trzydziestu sześciu metrów nazywana jest najmniejszą katedrą na świecie. Obecnie stanowi centralny punkt tej części miasta, która znajduje się na wyspie. Malarz z Dubrownika, Mladen Pejkocic stwierdził, że katedrę zbudowano z uwzględnieniem pozycji słońca w ciągu roku, zimowego i letniego przesilenia oraz wiosennego i jesiennego zrównania dnia z nocą. Mamy zatem do czynienia z kościołem, który jednocześnie pełni funkcję zegara i kalendarza.
Jest jeszcze jeden budynek, który zasługuje na uwagę z powodu swojej starożytności. To pochodzący z prawdopodobnie z XI wieku romański kościół pod wezwaniem św. Mikołaja (sv. Nikola). Jest on oddalony od samego miasta o około 1 km. Stoi samotnie w pobliżu drogi prowadzącej do miasteczka, w ten sposób stał się jego wizytówką, drogowskazem informującym, że do Ninu się zbliżamy.
Podczas wizyty goście odwiedzili też Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Bramę Poznania, obejrzeli też nowoczesne wnętrza VR Inkubatora Przedsiębiorczości w Fałkowie i tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Odbyło się spotkanie z Lokalną Grupą Działania Trakt Pastów.
Wizyta zakończyła się spotkaniem, które uświetnili p. Andrzej i Stanisław Horbik - znakomici muzycy, znani m.in. z zespołu folklorystycznego Wiwaty.
Rozmowy zaowocowały zaproszeniem do Chorwacji młodzieży z naszej Gminy, już w przyszłym sezonie turystycznym. Wypracowano wstępny schemat tego wyjazdu, podczas którego szczególnie duży nacisk położony ma zostać na wymianę kulturalną związaną z folklorem i tradycją.
Nie możemy się już doczekać.