Nocny storczyk z żyznego gaju

  • Dodano: 2016-01-16 12:36:00
  • 7703 wyświetleń
  • Drukuj

Przyrodniczymi osobliwościami regionu są dzikie storczyki. Jedną spośród nich jest podkolan zielonawy, który stanowi prawdziwą rzadkość w tej części Polski, a ponadto związał przebieg rozmnażania z nocą.

Podkolan zielonawy (Platanthera chlorantha) jest jednym z niewielu przedstawicieli dzikich storczykowatych w Kasztelanii Ostrowskiej. Jedyna dotychczas znana populacja tego gatunku jest bardzo nieliczna - tworzy ją zaledwie kilkanaście osobników! Rośnie w prześwietlonych miejscach na żyznych glebach w lasach liściastych. Charakterystyczne są liście tego storczyka, przypominające wyglądem hodowane w domach inne egzotyczne storczyki z rodzaju ćmówka (Phalenopsis sp.). Kwiaty zebrane są groniasty kwiatostan, który dorasta do wysokości kolan dorosłego człowieka (stąd właśnie podkolan). Nie wszystkie osobniki kwitną każdego roku.

 

 

Niepozorna barwa kwiatów podkolana zielonawego w połączeniu z ciekawą budową wiążą się ze strategią jego zapylania. Nie musi on kusić kunsztownymi kolorami, gdyż czeka na organizmy żerujące głównie po zmierzchu wśród nocnej ciemności. Zapylaczami podkolana są motyle nocne, czyli ćmy.

 

 

Jedyne znane skupisko podkolana zielonawego znajduje się w reliktowym lesie. Populacja kilkunastu osobników jest silnie zagrożona wymarciem bez zastosowania zintegrowanych działań ochronnych związanych z planowaniem gospodarki leśnej.Populacja w Kasztelanii Ostrowskiej, z gminy Łubowo, corocznie jest monitorowana jest przez nas w celu ochrony gatunku.

 

Więcej informacji na: www.kasztelaniaostrowska.pl/osobliwa-kasztelania/platanthera-chlorantha

 

---------------------------

Maciej Jędrzejczak

Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa

"Kasztelania Ostrowska"