Wczoraj, na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Łubowie, odbyła się konferencja pn. "Ostrów Lednicki - chrzcielnica Polski"
W dniu 3.12.2015 r., o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Łubowo odbyła się konferencja prasowa Ostrów Lednicki – chrzcielnica Polski, dotycząca przygotowań do głównych uroczystości jubileuszowych związanych z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.
W wydarzeniach tych w 2016 roku przewidywany jest udział głównych władz państwowych
i kościelnych.
Celem konferencji było:
Przybliżenie opinii publicznej działań podejmowanych w związku z przyszłorocznymi obchodami 1050-lecia Chrztu Polski, które odbędą się na Ostrowie Lednickim.
Jako prelegenci wystąpili: prof. zw. dr hab. Andrzej M. Wyrwa – dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Andrzej Łozowski – Wójt Gminy Łubowo oraz Beata Tarczyńska – Starosta Gnieźnieński a także biskup Krzysztof Wętkowski. Przedstawili oni ramowy program wydarzeń obchodów.
Zaprezentowane zostały slajdy i wizualizacje planowanych form aktywności. Oficjalnie poinformowano też o jednym z większych przedsięwzięć logistycznych jakim będzie budowa mostu pontonowego na wyspę przez wojska inżynieryjne.
Na spotkaniu obecny był major Paweł Joks – dowódca Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych a także komitet organizacyjny obchodów, w skład którego wchodzą przedstawiciele Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Starostwa Powiatowego
w Gnieźnie, Urzędu Gminy Łubowo, Fundacji „Scena Pobiedziska”, Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska”.
U dołu artykułu znajduje się galeria zdjęć z wydarzenia.
link do artykułu na onet.pl
link do artykułu na gniezno.naszemiasto.pl
ROBOCZY Harmonogram wydarzeń w roku 2016 związanych z jubileuszem 1050. rocznicy chrztu Polski w Oddziałach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
W 2016 roku przypada 1050. rocznica przyjęcia chrztu przez Mieszka I - pierwszego historycznego władcę ziem polskich. Chrzest był włączeniem Polski we wspólnotę chrześcijańskich narodów Europy. Ważnym miejscem związanym z tym aktem był OSTRÓW LEDNICKI (obecnie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), na którym znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś zachowały się tu relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odnaleziono pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych. Na wyspie oglądać można jeszcze ponadto drewniano-ziemne wały obronne i pozostałości jednych z najdłuższych w średniowieczu mostów oraz imponujący, największy w Europie Środkowej, zbiór militariów. Liczne cenne zabytki zaświadczające o chrześcijańskim wymiarze kultury tego miejsca (relikwiarz Krzyża Świętego z IX w., grzebień liturgiczny, naszyjnik z kaptorgami, muszla Św. Jakuba) prezentowane są na wystawie stałej.
Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do udziału w wydarzeniach upamiętniających jubileusz 1050-lecia chrztu Polski przygotowanych przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
OSTRÓW LEDNICKI
Data: 08.04
Godz. 11:00
Nazwa: otwarcie wystawy czasowej Narodziny dzwonu „Mieszko I i Dobrawa”
Lokalizacja: sala wystaw czasowych na Małym Skansenie
Opis: wystawa będzie ukazywała dzieje dzwonu w cywilizacji chrześcijańskiej oraz historię powstania i wyjątkową rolę odlanego na 1050 rocznicę chrztu Polski dzwonu „Mieszko
I i Dobrawa” na Ostrowie Lednickim.
Godz. 12:00
Nazwa: otwarcie wystawy czasowej Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego
Lokalizacja: budynek wystawy stałej
Opis: wystawa będzie opowiadała o rozprzestrzenianiu i ugruntowywaniu się chrześcijaństwa
w Europie przez pryzmat stauroteki z Ostrowa Lednickiego, poczynając od „odkrycia” relikwii Drzewa Krzyża Świętego przez św. Helenę i postrzeganie tych relikwii w kulturze europejskiej, w tym polskiej. Ukaże też miejsce Ostrowa w chrystianizacji ziem polskich. Będzie to wystawa planszowa, o bogatym wystroju plastycznym i prezentacją oryginalnych zabytków, których kustoszem jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Data: 14. 04.
Godz. 15:00
Nazwa: GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWO-KOŚCIELNE UPAMIĘTNIAJĄCE 1050 ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI
Lokalizacja: Ostrów Lednicki
Opis: na Ostrowie Lednickim w obecności przedstawicieli władz państwowych i kościelnych (w tym całego Episkopatu Polski) oraz zaproszonych gości będzie miała miejsce uroczysta Jubileuszowa Liturgia odprawiona przez ks. abpa. Wojciecha Polaka Metropolitę Gnieźnieńskiego Prymasa Polski, w czasie której nastąpi poświęcenie dzwonu „Mieszko I i Dobrawa” – symbolu dynastii piastowskiej.
Data: 18.04.-14.10.
Nazwa: programy edukacyjne o nazwie Pakiet milenijny
Lokalizacja: Ostrów Lednicki
Opis: programy edukacyjne związane z problematyką przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach polskich: Jak budowano mosty lednickie?, Zasady wznoszenia budowli średniowiecznych na przykładzie baptysterium z Ostrowa Lednickiego oraz Ostrów Lednicki chrzcielnicą narodową, czyli jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I.
Data: 11-12.05
Godz. 10:00
Nazwa: XIX FUNERALIA LEDNICKIE Chrzest – przemiany religijne, kulturowe i sepulkralne
Lokalizacja: Dziekanowice – sala konferencyjna w siedzibie Muzeum
Opis: Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Dyskusja nad obrzędowością funeralną w różnych okresach chronologicznych i w rozmaitych regionach geograficznych obserwowane z perspektywy wprowadzenia chrześcijaństwa. Dyskusja toczyć się będzie nad przemianami obserwowanymi na ziemiach polskich i na terytoriach sąsiednich – Czech, Moraw, Ukrainy, Rosji, Skandynawii.
25-29. 05. 2016 UROCZYSTOŚĆ LITURGICZNA I CYKL IMPREZ KULTURALNYCH
Data: 25.05
Godz. 11:00
Nazwa: wotywna msza św. w intencji księcia Mieszka I – w rocznicę Jego śmierci oraz księżnej Dobrawy i dynastii piastowskiej
Lokalizacja: Ostrów Lednicki
Opis: wotywna msza św. celebrowana w kaplicy baptyzmalnej na Ostrowie Lednickim przez abpa Józefa Kowalczyka Prymasa Polski Seniora w intencji księcia Mieszka I i księżnej Dobrawy oraz dynastii Piastów z udziałem władz wojewódzkich, przedstawicieli hierarchii kościelnej i gości.
Data: 25.05
Godz. 12:30
Nazwa: sadzenie dębu MML chrztu Polski
Lokalizacja: Mały Skansen
Data: 25.05
Godz. 14:00
Nazwa: otwarcie pleneru rzeźbiarskiego Dynastia Piastów
Lokalizacja: Mały Skansen
Opis: plener o tematyce okolicznościowej, z okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Plener 6-dniowy, z udziałem artystów nieprofesjonalnych z Polski i zagranicy zakończony wystawą pokonkursową.
GIECZ
Data: 17.07
Godz. 14.00-20.00
Nazwa: impreza plenerowa: Letnie o Piastach bajanie...
Lokalizacja: Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu
Opis: cykl imprez edukacyjnych i kulturalnych przybliżającego historię i kulturę państwa Piastów. Niedzielny piknik historyczno-rekreacyjny ukazujący życie codzienne, kulturę materialną oraz duchową wczesnego średniowiecza, poprzez zaludnienie osady edukacyjnej odtwórcami wczesnośredniowiecznego rzemiosła oraz atrakcyjną inscenizację ukazującą epizody z historią dynastii Piastów zapisane w średniowiecznych kronikach. W roku 2016 widowisko nawiązywać będzie do okoliczności przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
GRZYBOWO
Data: 17.06
Godz. 12.00
Nazwa: otwarcie wystawy czasowej Skarb grodu grzybowskiego – nim Piastowie zaczęli wybijać monetę
Lokalizacja: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie
Opis: prezentacja odnalezionego na terenie grodu skarbu srebrnego składającego się z ponad 700 ułamków, będącego odzwierciedleniem przemian kulturowych na przełomie X i XI wieku,
Data: 20-21.08
Godz. od 10.00
Nazwa: Spektakl plenerowy Chrzest Mieszka będący trzecia częścią trylogii Imperium Dobrawa realizowany przez Fundację Asocjacja 2006.
Lokalizacja: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie
Opis: Ostatnia część tryptyku opowiadającego o początkach naszej państwowości.
Data: 10.09
Godz. 10.00
Nazwa: Europejskie Dni Dziedzictwa Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie,
arcydzieła, pomniki
Lokalizacja: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie
Opis: Impreza plenerowa zwracająca uwagę, że gród jest nośnikiem istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.
OSTRÓW RADZIMSKI
Data: 18.03
Godz. 13:00
Nazwa: otwarcie wystawy czasowej Ostrów Lednicki – miejsce chrztu Polski
Lokalizacja: Biblioteka Publiczna w Murowanej Goślinie
Opis: wystawa prezentować będzie wyroby rzemiosła średniowiecznego zaświadczające o przyjęciu chrześcijaństwa przez pierwszych władców polskich oraz inne zabytki z badań archeologicznych na Ostrowie Lednickim świadczące o wysokiej pozycji tego grodu w monarchii Piastów. Poprzez zdjęcia i opisy planuje się przedstawić lednickie relikty kompleksu pałacowo-sakralnego ze szczególnym podkreśleniem odkrytych basenów do chrztu.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zastrzega sobie możliwość zmiany godzin zaplanowanych wydarzeń, dlatego prosimy przed przybyciem o sprawdzenie terminów na stronie internetowej www.lednica.pl, gdzie pełen program będzie zamieszczony od lutego 2016 roku.