Podczas Bitwy Regionów oraz Pikniku z Produktem Polskim na Żywym Skansenie w Dziekanowicach będziemy gościć Zespół Tańca Ludowego ,,Gniezno’’.
Koncert odbędzie się 3 lipca 2022 r., o godz. 13:30 na „placu dożynkowym” przy bramie nr 2 (wejście obok nowego MPP), ale przygrywać będą dłużej.
Zespół powstał w październiku 2016 r., a działa przy Centrum Kultury ,,Scena to dziwna” w Gnieźnie.
Zespól skupia w swoim składzie dzieci, młodzież i osoby dorosłe uczące się i pracujące. Głównym celem Zespołu jest pielęgnowanie i kultywowanie polskiego folkloru oraz tradycji ludowych, w szczególności: tańca, przyśpiewek, zwyczajów i obrzędów oraz propagowanie ich wśród społeczeństwa.
Dotychczas Zespół dał kilkadziesiąt koncertów na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego. Brał udział w Dożynkach Wojewódzkich w roku 2017 w Gnieźnie oraz w uroczystościach ku czci Świętego Wojciecha w 2018 roku. Zespół brał udział w 2017 roku w nagraniu radiowym kolędy w Radiu Plus Gniezno. Zespół Tańca Ludowego ,, Gniezno” uatrakcyjnia wiele imprez lokalnych w formie koncertów tanecznych i corocznie prezentuje obrzęd dożynkowy. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy udział Zespołu w Dniu Polskim zorganizowanym z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Padwie we Włoszech w 2018r. W styczniu 2019 roku Zespół koncertował podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gnieźnie.
Nagrody:
- I miejsce w Wielkopolskim Konkursie Piosenki i Tańca Ludowego pn. ,,Dziesięć tańców dla powstańców” w Mieścisku – rok 2019 - kat. taniec
- I miejsce w Wielkopolskim Konkursie Piosenki i Tańca Ludowego pn; ,,Dziesięć tańców dla powstańców” w Mieścisku – rok 2019 - kat. śpiew
- III miejsce w I Przeglądzie Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej pn. ,, Jakżem jechoł do Szamotuł,, Szamotuły 18-19.09.2021r.
Od początku powstania Zespołu jego Kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem jest Irena Kolanowska – ogromny pasjonat folkloru, wieloletnia tancerka jednego z najstarszych Zespołów Ludowych w Polsce - Zespołu Folklorystycznego ,,Szamotuły”.
Zespołowi przygrywa kapela ludowa w składzie:
- akordeon – Jarosław Kusz
- klarnet – Katarzyna Maslej
- skrzypce – Antonina Bielecka
Repertuar Zespołu to tańce szamotulskie, tańce łowickie, kujawiak, polonez, obrzęd dożynkowy, kolędy i pastorałki oraz obrzęd Nocy Świętojańskiej.
Obecnie z nowo powstałą grupą dziecięco – młodzieżową w przygotowaniu są tańce i zabawy śląskie.