termy uniejów

Geotermia w Gminie Łubowo? - to oczywiście żart Prima Aprilisowy :)

  • Dodano: 2022-04-02 07:20:00
  • 1874 wyświetleń
  • Drukuj

Kochani, wczorajsza informacja na temat odkrycia złóż geotermalnych w Fałkowie to tylko żart "Prima aprilisowy" :)

Może dzięki temu udało się nam wywołać niejeden uśmiech na twarzy, co jest bezcenne wśród tej smutnej rzeczywistości, która nas otacza.

Ostatnio w Polsce mamy wielu gości z Ukrainy. Ogrom pomocy z każdej strony, mnóstwo ludzi dobrej woli....    pomagajmy i uśmiechajmy się - to naprawdę wiele znaczy :)

Treść żarciku zostawiamy poniżej - a nuż okaże się proroczy ;)

 

Wczoraj w godzinach rannych mieszkańcy Fałkowa mogli zauważyć kłęby pary, wydobywające się w pobliżu maszyn pracujących przy budowie drogi gminnej w sąsiedztwie VR Inkubatora Przedsiębiorczości.

Spieszymy wyjaśnić, i uspokoić, iż podczas prac natrafiono na tzw. „komin geotermalny”. Takie zdarzenie jest rzadkie ale spotykane.

Co więcej – to może być dobra wiadomość.

Dzięki sąsiedztwu miasta Gniezna nastąpiła szybka analiza zdarzenia, bo już późnym popołudniem nastąpiła konsultacja on-line z grupą inżynierów, którzy prowadzili odwierty geotermalne w Uniejowie oraz na bieżąco współpracują z Miastem Gniezno, które ma dokonać tego typu prac na przełomie 2022/2023. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie Wójta Gminy Łubowo Andrzeja Łozowskiego z Prezydentem Gniezna Tomaszem Budaszem oraz Starostą Gnieźnieńskim Piotrem Gruszczyńskim w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że:

Proces wiercenia otworu odbywa się etapami. W zależności od konstrukcji, pierwszy etap w przypadku tego otworu [to] odwiercenie średnicą 23 cale. Otwór zostaje wywiercony do głębokości 40 m. Zostaje zarurowany rurami okładzinowymi. [Są to] rury, które powodują, że wykonywanie kolejnych etapów jest bezpieczne i nie powoduje żadnych awarii geologicznych.
Bardzo dobrą oznaką jest natrafienie na tzw. „kominy geotermalne” – czyli ujścia pary wodnej, często na bardzo małej głębokości – nawet -2-3m. (…)

Kolejnym etapem wykonywania odwiertu geotermalnego jest jego sukcesywne pogłębianie wiertłem o coraz mniejszej średnicy oraz rurowanie wydrążonego otworu. Niedaleko odwiertu, z którego czerpie się gorącą wodę, powstaje drugi otwór. Służy on do wtłaczania wody geotermalnej na powrót do złoża, ponieważ zostało już od niej odebrane ciepło. W przypadku pozyskiwania energii geotermalnej należy zwrócić szczególną uwagę na zasolenie pobieranej wody – zazwyczaj złoża te są silnie zasolone, z tego względu urządzenia obsługujące złoże powinny być szczególnie odporne na działanie słonej wody.

Jak podkreślają  specjaliści, czas powstawania odwiertu geotermalnego jest zróżnicowany, ponieważ zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych znajdują się warunki geologiczne oraz postępy wiercenia. Dlatego największą szansę powodzenia odszukania źródeł pokłada się w tzw. „incydentach geo” – czyli przypadkowo znalezionych oznakach aktywności pojedynczych ujść źródeł wód geotermalnych (…)

 (źródło: „Geotermia bez granic” – 2020, PVN 2358)

W związku z powyższym wydarzeniem można przypuszczać, że prace, związane z geotermią ruszą również w Gminie Łubowo. Może planowana „Arena Fałkowo” mogłaby zostać wówczas uzupełniona o niewielki Aquapark…

Czas pokaże….   

 

obrazek zapożyczony