Ekologia zaczyna się od Ciebie
Nasz sposób postępowania z odpadami ma bardzo duży wpływ na środowisko, które nas otacza. Przez wiele lat wszystkie śmieci trafiały na wysypiska. Dziś jest zupełnie inaczej - część odpadów można ponownie wykorzystać, z części można wytworzyć energię cieplną i elektryczną. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas segregował i ograniczał ilość produkowanych śmieci w swoich domach.
SEGREGUJĘ ODPADY W SWOIM DOMU
Większość wyrzucanych przez nas śmieci nadaje się do ponownego wykorzystania, czyli recyklingu. Papier, metale, szkło, tworzywa sztuczne po przetworzeniu mogą nam służyć jeszcze wiele razy. Nie powinny one trafiać na składowisko odpadów. Nie tylko będą się tam marnować, ale przede wszystkim mogą szkodzić środowisku.
OGRANICZAM ILOŚĆ PRODUKOWANYCH ODPADÓW
O ilości produkowanych odpadów w naszym domu decydujemy już w momencie robienia zakupów. Oto kilka rozwiązań, o których warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie:
1. Na zakupy zabierzmy ze sobą torbę (najlepiej ekologiczną), lub koszyk, w które będziemy mogli zapakować nasze zakupy – oprócz tego, że będzie nam wygodniej nieść zakupy (szczególnie te ciężkie jak napoje), przyniesiemy do domu mniej foliowych lub plastikowych toreb.
2. Wybierając artykuły, zwracajmy uwagę przede wszystkim na ich opakowania. Wystrzegajmy się kupowania produktów pakowanych oddzielnie m.in. w folię, czy na tackach.
3. Jeśli mamy taką możliwość kupujmy większe opakowania produktów m.in. proszków do prania, zamiast dużej liczby małych opakowań.
4. Zanim coś kupimy warto przeczytać etykietę towaru. Zwróćmy uwagę na datę przydatności (najlepiej, aby była jak najdłuższa), skład produktu oraz czy na opakowaniu znajduję się informacja o jego biodegradowalności.
6. Zastanówmy się nad możliwością wypożyczenia, zamiast kupna przedmiotów rzadko używanych m.in. narzędzi, książek, płyt CD.
7. Warto kupować produkty trwalsze, lepszej jakości i dłuższym czasie użytkowania m.in. meble, sprzęt elektroniczny, bawełniane pieluszki zamiast jednorazowych.
Pozostałe proste i codzienne zachowania pomagające nam, przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów w naszym gospodarstwie:
1.Jeśli przynosimy już do domu torby foliowe lub plastikowe, warto je wykorzystać np. na kolejne zakupy, lub jako worki na śmieci.
2. Plastikowe opakowania po produktach można wykorzystać jako pojemniki np. na guziki, śrubki.
3. Jeśli jesteśmy właścicielem działki lub przydomowego ogródka, odkładajmy odpady organiczne na kompost (jako idealny nawóz), a plastikowe folie wykorzystujmy do rozsad roślin.
4. Używajmy obrusów materiałowych i nie używajmy naczyń jednorazowych.
5. Do wycierania powierzchni, czy umytych naczyń używajmy szmatek materiałowych, zamiast papierowych ręczników.
6. Niechciana korespondencja, bezpłatne gazetki oraz ulotki stanowią 3-4% odpadów komunalnych, aby zaradzić temu problemowi możemy usunąć swoje dane osobowe z centralnej bazy adresów pocztowych, listownie lub przez internet.
NIE PALĘ ODPADÓW!
Palenie odpadów w piecach domowych nie dość, że niszczy środowisko to również nasze zdrowie (tony odpadów i trujących substancji zamiast trafić na składowisko, trafia do naszych płuc). Według starożytnej zasady „ W przyrodzie nic nie powstaje i nic nie ginie, lecz wszystko ulega przemianom” niebezpieczne i trujące związki wchodzące w skład odpadów przybierają inną postać. Nasze domowe piecie nie są przystosowane do spalania odpadów!
Warto pamiętać, że obowiązuje również ZAKAZ palenia tak zwanych odpadów zielonych m.in. trawy, liści czy gałęzi.
NIE WYRZUCAM ODPADÓW W MIEJSCACH DO TEGO NIEPRZEZNACZONYCH
Odpady pozostawione w miejscach do tego nieprzeznaczonych, czyli przy drodze, w lesie, w parku, lub nad wodą mają bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne. W takich miejscach pozostawiamy niemal wszystko, od zwykłych śmieci, po złom i odpady niebezpieczne. Takie wysypiska w przeciwieństwie do wysypisk legalnych, nie są oddzielone od podłoża kilkoma warstwami zabezpieczającymi. Ich brak powoduje przedostawanie się substancji trujących i toksycznych do gleb i wód gruntowych, a co przyczynia się do powstawania zagrożenia dla naszego zdrowia. Na domiar złego składowane w ten sposób odpady z czasem zaczynają się rozkładać, co prowadzi do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii chorobotwórczych i grzybów, często przenoszonych przez zwierzęta np. szczury, muchy.